נא לאפשר javascript

 
 
 
 

​טיפול בהורים מבוגרים: איך עושים את זה נכון?

25 בנובמבר 2018

הם גידלו אותנו כל החיים. האכילו, טיפלו, קנו, לימדו, אהבו וחיבקו. עכשיו הם זקוקים לעזרתנו. אז מהי הדרך הטובה ביותר שאנחנו יכולים להגיש טיפול להורים המבוגרים שלנו, ומה התחומים החשובים שצריך לשים לב אליהם?

לראות את ההורים שלך מתבגרים וזקוקים לך יותר  במובנים רבים, אינו דבר פשוט עבור אף אחד. כשחושבים על זה, רוב החיים שלנו הם היו איתנים והיוו דוגמה ומופת עבורנו. הם לימדו אותנו כמעט כל מה שאנחנו יודעים, ועזרו לנו בתקופות קשות. פתאום הם נראים לנו חלשים, זקוקים, ולעתים גם מבולבלים. אז מה היא הדרך הטובה ביותר ובאילו תחומים חשוב שנעזור בטיפול בהורים המבוגרים שלנו?

טיפול בהורים המבוגרים בתחום הרפואי

טובה, בת 79, לא ממש התייחסה לכאבי הרגליים שלה. היא שמה לב שככל שהזמן עובר קשה לה לעמוד על הרגליים וללכת, ומצד שני, היא לא רצתה להטריח את ילדיה ולכן לא ביקשה כל טיפול. לבסוף, הרגישה שהיא כבר לא יכולה לצאת מן המיטה. בנה הבכור הזמין פיזיותרפיסט שיגיע לביתה. הפיזיותרפיסט הסביר שהכאבים של טובה נובעים, בין השאר, משום שלא טיפלה בכאבי המפרקים עד עכשיו, והציע טיפולים שונים שיקלו על המצב. "מעכשיו", הוא הנחה אותם, "טובה תהיה חייבת לצאת לטיול רגלי קצר, מלווה במישהו אחר, לפחות שלוש פעמים בשבוע".
גם אם ההורים שלנו הקפידו על אורח חיים בריא במשך השנים וגם אם לא, כשהגוף מזדקן ומתבגר מתעוררות בעיות בריאות שונות. בין אם זה לחץ דם, כולסטרול, נשימה או בעיות אורתופדיות – כאבי גב או מפרקים, רוב המבוגרים סובלים מבעיות רפואיות כאלה או אחרות שהטיפול בהן מצריך התמדה, קשב והרבה התרוצצות בין תורים, רופאים ומרפאות שונות. 
ההורים יזדקקו לעזרה בקביעת תורים, בהגעה לתור ובליווי שלכם - לפעמים על מנת לתווך את ההסבר של הרופא, או לעזור להם בקבלת החלטות רפואיות שונות. חשוב שתעקבו אחרי התרופות השונות שההורים נוטלים ותעזרו להם לקבל עזרה רפואית רלוונטית.

הנגשת הטכנולוגיה

טיפול בהורים מבוגרים אינו מתמצה רק בתחום הרפואי, כמובן. חלק גדול מהעזרה להורים כיום היא בתחום הטכנולוגי. כשההורים שלנו נולדו עוד לא היו טלפונים ניידים, מחשבים וטלוויזיות חכמות. כידוע, הטכנולוגיה משתנה ומתפתחת בקצב מדהים, וההורים שלנו נשארו מאחור. אז מה עושים? חשוב להסביר להורים בסבלנות כל דבר, ולקחת בחשבון שיש פעולות שנצטרך לעשות עבורם.
קיימים בשוק מכשירים שונים שנועדו במיוחד להורים המבוגרים, כמו טלפונים ניידים שאינם "חכמים" וכוללים כפתורים גדולים ונוחים. לא מומלץ לסבך את ההורים עם מכשיר בעל פונקציות רבות שרק יגרום להם לתחושת ייאוש.

מאני טיים

ואם כבר נגענו בטכנולוגיה, אז הנה אחד התחומים החשובים שבהם קיים צורך בטיפול בהורים המבוגרים – ניהול שוטף של חשבונות הבנק. כשכל הבנקים מתהדרים באפליקציה נוחה וחדשנית, ההורים נותרים מבולבלים ונבוכים. כיום, סניפים רבים נסגרים ואין כמעט מענה טלפוני ישיר לסניף למי שמעוניין לבצע פעולות דרך הטלפון. לכן חשוב שתקחו עבור ההורים סיסמאות ותעזרו להם בניהול שוטף של החשבונות שלהם. 
כמו כן חשוב לשים לב שההורים מקבלים את כל זכויותיהם מביטוח לאומי, קרנות שונות, פנסיה או כל הכנסה אחרת. שימו לב כמה הם משלמים עבור שירותי הטלפון, האינטרנט, החשמל והמים. לפעמים המחירים מתעדכנים, מייל נשלח בעניין -ההורים לא מודעים לכך, ומשלמים ביוקר. נושא נוסף שעולה מדי פעם לכותרות הוא "עוקץ" של חברות שונות הנוהגות להתקשר למבוגרים ולהציע להם ביטוחים מיותרים וחבילות שי לכאורה ועל כן יש צורך לעבור על חשבונות האשראי ולטפל במקרים האלה. 

מה אוכלים היום?

עם הבריאות הנחלשת, חשוב להקפיד על תזונה בריאה ומזינה. בנוסף, מבוגרים רבים מתקשים לבשל לעצמם. זהו תחום שחשוב לעזור בו – לערוך קניות עם ההורים, או לחילופין, ללמד אותם כיצד להזמין מזון דרך הטלפון או המחשב, לבשל עבורם אוכל מזין, טעים ובריא. כשאתם מבקרים אצל ההורים שימו לב למזווה, למקרר ולמקפיא ובדקו האם יש להם מספיק אוכל ואם הוא טרי או מעופש. זכרו שחוש הריח והטעם נפגם בזיקנה ולכן יש לשים לב שהם אינם אוכלים מזון המזיק לבריאותם.

נפש לנפש 

גם אם דאגתם לטפל בבריאות של ההורים ובכל הצרכים האחרים – הצורך הגדול ביותר שלהם, כמו של כולנו – הוא חברה. עזרה להורים המבוגרים היא קודם כל שיחה טובה, ביקור ארוך ודאגה לכך שלא ירגישו בודדים. לעתים מצבם המנטלי זקוק לטיפול לא פחות מהמצב הפיזי. מבוגרים רבים נוטים לפעמים למצבי רוח מדוכדכים. עזרו להם ותהיו שם בשבילם.

אין מה לדאוג, יש פתרון לטיפול בהורים המבוגרים 

אין ספק כי ההורים זקוקים לעזרה וחברה, מה עושים בתקופה שאין לנו זמן או דרך להגיע ולעזור? למרבה השמחה, יש פתרון מצוין עבור מי שמרגיש שהעומס בחייו כרגע אינו מאפשר לטפל ולארח לחברה להורים המבוגרים בתכיפות הנדרשת – השירות של חברת פאן- פאן מציע ביקור וטיפול קל בהורים המבוגרים על ידי אנשים בעלי ניסיון ולב רגיש ואת מעטפת האחריות של החברה עצמה שתדאג לכל מה שנדרש כדי שאתם תהיו רגועים. 

מדובר בביקור אצל ההורים שלכם לאורך כשלוש שעות. בזמן הביקור הם יטפלו בכל מה שצריך - יכינו מזון קל או יחממו אוכל עבור ההורים שלכם, ינקו קלות את המטבח, יבדקו את מצב המזווה והמקרר  - האם צריך לערוך קניות, ומה צריך לקנות. בנוסף, הן יסדרו את פינת האוכל והשירותים, ובמידת הצורך – גם יקנו מזון או תרופות. שימו לב, לא מדובר כאן בעזרה סיעודית! זהו ביקור חברתי לכל דבר, הכולל טיול רגלי לאוורור, קריאה או צפייה משותפת בטלוויזיה ושיחה ערה ואכפתית. 

רוצים להקל על עצמכם ועל המשפחה בתחומים נוספים? פאן פאן מספקת שירותים גם בסבתאות ועזרה למשפחות צעירות או עזרה בבית בתיקונים בשירות הנדימן. השירות איכותי, מהיר ונוח. להזמנת שירות לחצו כאן>>

פוסטים נוספים

להזמנות ומידע נוסף השאירו פרטים


להזמנות ולמידע נוסף השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם

להזמנות ולמידע נוסף חייגו אלינו ונסביר לכם הכל


בשעות פעילות המוקד: א'-ה' משעה 10:00 - 16:00