נא לאפשר javascript

 
 
 
 

5 עצות זהב לגיל הזהב: טיפים להתמודדות עם טיפול בהורים מבוגרים

20 במרץ 2019

"עד מאה ועשרים שנה!" אנחנו מברכים בכל יום הולדת, וכאילו נשמעו בקשותינו – נאלצים להתמודד בדור הזה עם אתגר לא פשוט בשל התארכות תוחלת החיים. ההזדקנות של ההורים משפיעה על כל אחד ואחת מבני המשפחה. הזמן שאתם מקדישים ומשקיעים בהורים, בא בהכרח על חשבון הזמן עם הנכדים או הילדים, או הזמן שלכם עם בני זוגכם, למשל. 
 
השאלה היא, איך עושים את זה נכון? במיוחד כשאחת התחושות הדומיננטיות בעת טיפול בהורים מבוגרים היא תחושת האשמה התמידית המנקרת בנו, שאנחנו "לא מספיק" – לא מספיק עם הנכדים, לא מספיק עם הילדים, לא מספיק עם ההורים. אז הנה כמה עצות חשובות לטיפול בהורים מבוגרים:
 
 1. אל תחששו להשתמש בסמכות 
  לא פשוט ולגמרי לא טבעי להשתמש בסמכות כלפי ההורים שלנו, אבל לעתים זה נדרש כשההורים מתעקשים שלא לקבל עזרה או לקבל החלטה בלתי רציונלית. לפעמים אין ברירה אלא לתפקד בנחישות מול הורה עקשן (למשל כשמדובר באי חידוש רישיון נהיגה או הכנסת מטפלת הביתה כשהכרחי) אך חשוב שזה ייעשה במלוא הכבוד אליהם.
 2. קחו אחריות ותנו להורים תחושה שאפשר לסמוך עליכם
  כשמדובר בקונפליקטים שההורים מתקשים להחליט לגביהם, קחו החלטה ותנו להורים להרגיש שהם יכולים לסמוך עליכם שאתם תקבלו את ההחלטה האחראית ביותר עבורם, מתוך דאגה לשלומם. 
 3. היו אמפתיים כלפי ההורים
  נכון שיש כאן היפוך תפקידים, אבל חשוב להביע רגש וחום כלפי ההורים. דווקא בתקופה המורכבת הזאת, תוכלו לראות לא פעם גילויי הוקרה ושמחה מצד ההורים המעריכים והאוהבים. אבל גם אם הם בעיקר נרגנים ורוטנים - חשוב שתמשיכו להרעיף עליהם תחושה שהם אהובים ומוערכים. תזכרו שלא קל גם להם.
 4. תנו להם לגיטימציה להתלונן
  כן, גם אתם תהפכו לזקנים ביום מן הימים, וזה לא קל לעיכול. תוסיפו על זה את הזיכרון המפעם בכם על אבא החזק ואמא ה-כל יכולה, כל אלו מפריעים לנו לקבל את החולשה וחוסר היכולת של ההורים. אבל כדי לטפל בהורים עלינו לקבל את הקושי שלהם, לכבד אותו ולתת להם תחושה שזה לגיטימי לחלוטין.
 5. שמרו על איזון ועל שפיות – 
  אין ספק שבטיפול בהורים מבוגרים אנחנו נושאים משא כבד. החברה מתמקדת בצרכים של המבוגר ונוטה לשכוח את הילד שמטפל בהם – גם הוא עובר תקופה לא פשוטה ונדרש לתמרן בין עיסוקים רבים ועדיין לשמור על סבלנות, אהבה וכבוד להורים. לכן חשוב שתשימו לב לעצמכם ותלמדו לקחת פסק זמן מהטיפול בהם ולאפשר לעצמכם מרווח נשימה. 
איך עושים את זה? מזמינים אישה מסורה, אמפתית ואחראית כאשר יש לכם תכניות אחרות, חופשה למשל. מטפלת כזו מגיעה לביתם של ההורים ומטפלת בהם במסירות. היא עושה בדיוק מה שאתם עושים כשאתם מגיעים לביקור: משוחחת איתם, יוצאת לטיול קצר, לוקחת אותם לקניות, קצת מנקה ומארגנת, מכינה להם ארוחה קלה והכל מתוך אכפתיות ורצון לעזור.
אפשר להזמין מדי פעם או לתקופה, כך שיהיה מי שימלא את מקומכם ויאפשר לכם למלא מצברים מחדש. הם נהנים מהחברה ומרגישים שיש מישהו מסור שמטפל בהם (בלי רגשות האשם ובלי מטענים מהעבר) ואתם מתפנים לעיסוקים האחרים שלכם ומגיעים לבקר אותם בכוחות מחודשים.

פוסטים נוספים

להזמנות ומידע נוסף השאירו פרטים


להזמנות ולמידע נוסף השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם

להזמנות ולמידע נוסף חייגו אלינו ונסביר לכם הכל


בשעות פעילות המוקד: א'-ה' משעה 10:00 - 16:00